Skip to content

Akupunktur

Akupunktur; birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen binlerce yıllık geçmişi olan geleneksel bir yöntemdir. Geleneksel Çin Tıbbı uyhulamalarının bir parçasıdır ve bu nedenle bütünsel bir şifa yöntemidir.

Birçok tedavide kullanıldığı gibi sigarayı bırakmada da destekleyici olarak kullanılmaktadır. Yapılan ilk muayene teşhis ve uygulama için önem arz eder. Akupunktur, iki farklı yöntem olarak yapılır; vücut ve kulak bölgesine meridyen akışı üzerinden küçük iğneler yerleştirilerek uygulama yapılmaktadır (iğneler paslanmaz çelikten yapılmış olup çok ince, steril, ve tek kullanımlıktır). İşlem doğru bir şekilde yapıldığında tamamen güvenli olup, acısız ve ağrısızdır. Vücut üzerinde birçok noktaya akupunktur uygulaması yapılabilir.

Akupunktur tedavisinde vücudun çeşitli bölümleri kullanılır. Normalde akupunkturun ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak tedavi sonrası vücutta endorfin seviyesini arttırdığı için hastada hafif bir uyku ve gevşeme hissi oluşturabilir. Çok nadiren bazı hastalarda iğnelenme yerlerinde iğne ağrısı hissi oluşabilir. Akupunktur Türkiye’de sadece sertifikalı doktorlar tarafından uygulanır. Bu alanda yetkin bir hekim tarafından yapıldığı takdirde ciddi yan etkilerle karşılaşılma olasılığı oldukça düşüktür.

Akupunktur tedavisi, bedende derinin hemen altından geçen on dört ayrı enerji kanalı ve bu kanallar üzerinde bulunan direnç noktalarının ilintili bulunduğu organlar arasındaki ilişkileri temel alır.

Zayıflama, sigarayı bırakma gibi amaçlarda da kullanılmaktadır.

Zayıflama

Kilo kaybı için akupunktur tedavisinin çeşitli mekanizmalar ile etkili olduğu düşünül...

Ağrı Tedavisi

Tüm yaşam boyunca geçirilen kazalar, enfeksiyonlar, ameliyatlar, fiziksel ve psikolojik travmalar gibi dışarı...

Sigara Bırakma

Akupunktur; birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen binlerce yıllık geç...

Stres Tedavisi

Stres, uyum sağlanması ya da tepki verilmesi gerekli herhangi bir tehlike anında vücudun göster...